گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / ارتوپدی / از فیزیوتراپی چه انتظاری دارید؟

از فیزیوتراپی چه انتظاری دارید؟

از فیزیوتراپی چه انتظاری دارید؟Reviewed by وحیده امیری on Sep 8Rating:

فیزیوتراپی یکی از بهترین گزینه ها در درمان دردهای مزمن (طولانی مدت) یا صدمات است. فیزیوتراپی به شما کمک می کند قویتر باشید، بهتر حرکت کنید و احساس بهتری داشته باشید.

از پزشکتان بخواهید یک فیزیوتراپ به شما معرفی کند. احتمالاً شما به یک سری از جلسات فیزیوتراپی و انجام برخی تمرینات ورزشی در منزل نیاز دارید.

فیزیوتراپها تمرینات ورزشی و برنامه های ورزشی بسیاری برای کمک به بیماران دارند. فیزیوتراپ با توجه به بیماری شما نوع تمرینات و تعداد جلسات لازم مراجعه برای فیزیوتراپی را تعیین می کند.

فیزیوتراپ چگونه درد را درمان می کند؟

فیزوتراپ نه تنها در درمان درد تخصص دارد بلکه منشاء درد را نیز به خوبی می شناسد. فیزیوتراپ شما نواحی ضعیف یا سفت و گرفته که ممکن است باعث اعمال استرس و تنش بیشتری در محل آسیب دیده و درد شده اند را جستجو می کند. سپس برای درمان آن نواحی و کاهش درد از تمرینات ویژه ای استفاده می کند وبه این ترتیب درد کاهش یافته و شما بهتر می توانید حرکت کنید.

در یک جلسه فیزیوتراپی ممکن است بیش از یکی از موارد زیر را انجام دهید:

تمرینات ورزشی با شدت پائین.

این تمرینات ضربان قلب شما را بالا می برند ولی در عین حال انجام آنها فشار زیادی به مفاصل وارد نمی کند. به عنوان مثال قبل از انجام تمرینات تقویتی، به جای دویدن، ممکن است سریع راه بروید یا از دوچرخه ثابت استفاده کنید.

تمرینات تقویتی

در این تمرینات ممکن است شما از دستگاه های موجود در مطب فیزیوتراپی استفاده کنید یا تنها تمریناتی را انجام دهید که وزن بدنتان را تحمل می کنند (نظیرحرکات لانژ، اسکوات و پوش آپ). ممکن است روی عضلات مرکزی بدنتان (شکم، بالا وزیر شکم و پشت) یا دیگر عضلات بدنتان کارکنید.

تمرینات کاهش درد

این حرکات روی نواحی از بدن که شما احساس درد می کنید متمرکز هستند بنابراین با انجام این حرکات شما قویتر و انعطاف پذیرتر بوده و کمتر احساس درد می کنید که ادامه زندگی را برای شما راحت می سازند.

حرکات کششی

این حرکات بسیار نرم و ملایم هستند. فیزیوتراپ شما از گرم شدن بدن شما و عدم کشش زیاده از حد اطمینان حاصل می کند.

همچنین فیزیوتراپ ممکن است یک سری تمرینات ورزشی برای انجام در منزل برای شما تجویز کند.

فیزیوتراپی

چه موارد دیگری ممکن است انجام شود؟

در طی جلسات فیزیوتراپی، ممکن است فیزیوتراپ شما موارد زیر را استفاده نماید:

بسته های یخ و گرمایشی

یخ التهابات را آرام می کند. گرما عضلات را گرم کرده و آنها را برای بهترحرکت کردن آماده می کند. هم یخ و هم گرما درد را کاهش می دهند.

ماساژ

توجه داشته باشید که ماساژ نواحی صدمه دیده، ضخم یا درناک ممکن است احساس آرامش بخش به همراه نداشته باشد. ولی فیزیوتراپ نهایت توجه را در بی خطر بودن و کمک کننده بودن ماساژها بکار می برد. همواره قبل از جلسات ماساژ در صورت احساس درد در نواحی خاص، ماساژ دهنده خود را در جریان بگذارید.

TENS و اوتراسوند (ultrasound)

با استفاده ازدستگاه تحریک عصب از طریق پوست (transcutaneous electrical nerve stimulation-TENS) جریان الکتریکی با ولتاژ پائین به نواحی دردناک فرستاده می شود. اولتراسوند امواج ماورا صوت را به محلهای دردناک می فرستد. هر دو این روشها با ممانعت از ارسال پیامهای درد به مغز، احساس درد را کاهش می دهند.

تحریک نخاع

در این روش با استفاده ازالکترودهای کوچکی کهوارد بدن می شوند، جریان الکتریکی با ولتاژ پائین به نخاع فرستاده می شود و مانع از احساس درد می شوند.

آیا فیزیوتراپی آسیب وارد می کند؟

فیزیوتراپی آسیبی وارد نمی کند و کاملاً بی خطر است. ول یبا توجه به اینکه قسمتهایی از بدن که صدمه دیده اند یا دچار دردهای مزمن هستند در فیزیوتراپی بکار می روند، فیزیوتراپی می تواند چالش برانگیز و حتی بسیار سخت باشد.

ولی فیزیوتراپ با توجه به نیازهای شما یک برنامه ویژه برای شما درنظر می گیرد. گاهی برای قویتر شدن لازم است شما تمرینات سختی را انجام دهید که این تمرینات شما را به حرکت و بهتر شدن وا می دارد ولی نباید از حدی فراتر روند.

واکنش افراد در مقابل فیزیوتراپی متفاوت است. نوع بدن، فعالیتهای روزانه، سطح هماهنگی بدن و عادات شخصی، همه در برنامه فیزیوتراپی و درجه تاثیرگذاری آن مهم هستند. برنامه فیزیوتراپی را در حد عالی رعایت و انجام دهید، قطعاً نتایج مفید آن را خواهید دید.

 

نگارنده: زری هاشمی

منبع: WebMD

لینک منبع:  http://www.webmd.com/a-to-z-guides/condition-15/pain/physical-therapy

 

 

 

در رابطه با مشکلات زیر میتوانید به کلینیک شایگان مهر مراجعه کنید:

دردهای مفاصل و ستون فقرات مانند آرتروز،فتق دیسک بین مهره ای و غیره
آسیب های ورزشی (پارگی رباط صلیبی زانو قبل و بعد از جراحی، پیچ خوردگی و در رفتگی مفاصل ) و و ضربه های ناشی از هرگونه تصادم (پارگی منیسک زانو و شکستگی و کشیدگی بافت های نرم …)
بیماری های روماتیسمی ( لوپوس )
انحراف های ستون مهره و مفاصل
آسیب های رشته های عصبی:کشیدگی،گیر افتادگی (سندروم کانال کارپ، فلج بلز)
توانبخشی بیماران سکته مغزی، ام اس، فلج مغزی
توانبخشی بعد از کلیه جراحی های ارتوپدی( تعویض مفصل، جراحی ستون مهره و…)

آدرس: تهران، میدان رسالت، نرسیده به چهارراه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه، پلاک 686، طبقه 5، واحد 10

شماره های تماس: 09338178807

                             021-77189615

درباره وحیده امیری

وحیده امیری دانش آموخته فیزیوتراپی از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران کارشناس ارشد فیزیوتراپی ورزشی در دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

مشاهده بیشتر

آیا بعد از جراحی لگن و مفصل آن درد دارید؟

علل درد های لگنی چیست؟

علل درد های لگنی چیست؟Reviewed by آرتریت on Jan 31Rating: 3.5علل درد های لگنی چیست؟تمام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: