گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / ارتوپدی / آسیب بافت نرم / درمانهای بهتر آسیبهای تاندون از طریق ژنتیک

درمانهای بهتر آسیبهای تاندون از طریق ژنتیک

درمانهای بهتر آسیبهای تاندون از طریق ژنتیکReviewed by وحیده امیری on Aug 21Rating:

همانطور که اکثر ورزشکاران می دانند صدمات وارده به تاندونها، اغلب به آسانی قابل درمان نیستند و محققان بسیار علاقه مند به کشف دلیل این امر هستند. هم اکنون، تحقیقات جدید روی جانواران، منجر به پیشنهاد ژنی شده است که نقش مهمی در پرورش تاندون در دوران اولیه زندگی دارد و همچنین این ژن نقش کلیدی در سلامت نگاه داشتن بافتها ی تاندونها در دوران پیری بازی می کند.

گروهی متشکل از محققانی از دانشگاه پزشکی و دندان پزشکی توکیو و آژانس علم و صنعت ژاپن یافته های خوشان در این رابطه را در مجله آکادمی علوم ملی (PNAS) گزارش دادند.

نویسنده ارشد این مقاله هیروشی آساهارا، استاد پزشکی مولکولی و تجربی در انستیتو تحقیقاتی اسکریپس در کالیفرنیا، همچنین متصدی پستهایی در هر دو مرکز تحقیقاتی ذکر شده در ژاپن است.

تاندونها  از فیبرهای کلاژن و الاستین محکمی ساخته شده اند که الاستیک بودن فیبرها به قدرت و انعطاف پذیری تاندونها کمک می کند.

به هر حال، به محض اینکه تاندون به طور کامل در بزرگسالی شکل می گیرد، سلولهای زیادی مابین این فیبرها وجود ندارد.

عدم وجود سلولها به معنی آن است که تعداد کمی ” تولید کننده های پروتئین” برای تولید پروتئین لازم در درمان هر نوع بافت آسیب دیده وجود دارد.

ژن Mkx تاندونها را در بزرگسالی قوی و سالم نگاه می دارد.

مطالعه جدید ادامه یافته های تحقیقات قبلی در این زمینه است که نشان می دهد یک ژن موسوم بهMkx در دوران شکلگیری جنین فعال است و سلولهایی برای تبدیل شدن به بافتهای تاندون می سازد.

پروفسور آساهارا و همکارانش با استفاده از انجام آزمایشات روی موشهای آزمایشگاهی، کشف کردند ژن Mkx در دوران بزرگسالی نیز فعال است که به سالم و قوی نگاه داشتن تاندونها کمک می کند. محققان کشف کردند که عدم وجود ژن Mkx شکلدهی غضروف و سلولهای استخوانی را تسریع می کند که منجر به ” استخوان سازی” می شود یک عارضه تضعیف کننده که بافتهای  تاندون  توده هایی استخوانی شکل می دهند.

مشاهده جالب دیگر این بود که ژن  Mkxدر دوران بزرگسالی، برای حس کردن فشارهای مکانیکی و عکس العمل تاندونها که آنها را قوی نگاه می دارد بسیار مهم است.

این گروه دریافتند زمانیکه تاندون کشیده می شود، ژن Mkx با تولید سلولهایی که فیبرهای تاندون را حفظ می کنند پاسخ می دهد.

محققان اعتقاد دارند که یافته هایشان منتهی به درمانهای ژنتیکی خواهد شد که ژن Mkx را به عنوان روشی در تقویت تاندونها استفاده کنند.

در این تحقیق دانشمندان از یک روش جدید برای استفاده از ژن Mkx در موشهای آزمایشگاهی استفاده کردند که این خود یک دستاورد مهم محسوب می شود چرا که سلولهای بنیادی جنین موشهای آزمایشگاهی به سختی برای اینگونه تحقیقات قابل دستکاری هستند.

ایده این دانشمندان این است که اگر آنها به درک درستی از مکانیزم مولکولی رشد تاندون برسند در این صورت می توانند یافته هایشان را برای ایجاد درمانهای احیا کننده در بیماریها و آسیبهای تاندونها استفاده نمایند.

نگارنده: زری هاشمی

منبع: Medical News Today

لینک منبع:http://www.medicalnewstoday.com/articles/311662.php

 

 

در رابطه با مشکلات زیر میتوانید به کلینیک شایگان مهر مراجعه کنید:

دردهای مفاصل و ستون فقرات مانند آرتروز،فتق دیسک بین مهره ای و غیره
آسیب های ورزشی (پارگی رباط صلیبی زانو قبل و بعد از جراحی، پیچ خوردگی و در رفتگی مفاصل ) و و ضربه های ناشی از هرگونه تصادم (پارگی منیسک زانو و شکستگی و کشیدگی بافت های نرم …)
بیماری های روماتیسمی ( لوپوس )
انحراف های ستون مهره و مفاصل
آسیب های رشته های عصبی:کشیدگی،گیر افتادگی (سندروم کانال کارپ، فلج بلز)
توانبخشی بیماران سکته مغزی، ام اس، فلج مغزی
توانبخشی بعد از کلیه جراحی های ارتوپدی( تعویض مفصل، جراحی ستون مهره و…)

آدرس: تهران، میدان رسالت، نرسیده به چهارراه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه، پلاک 686، طبقه 5، واحد 10

شماره های تماس: 09338178807

                             021-77189615

درباره وحیده امیری

وحیده امیری دانش آموخته فیزیوتراپی از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران کارشناس ارشد فیزیوتراپی ورزشی در دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

مشاهده بیشتر

آیا بعد از جراحی لگن و مفصل آن درد دارید؟

علل درد های لگنی چیست؟

علل درد های لگنی چیست؟Reviewed by آرتریت on Jan 31Rating: 3.5علل درد های لگنی چیست؟تمام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: