گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه

درباره پیریفورمیس چه می دانید؟

درباره پیریفورمیس چه می دانید؟Reviewed by وحیده امیری on Sep 21Rating:

سندروم پیریفورمیس (piriformis syndrome) یک اختلال عصبی- عضلانی است که در اثر فشار عضله پیریفورمیس روی عصب سیاتیک ایجاد می شود. عضله پیریفورمیس یک عضله تخت و نوارمانند است که در باسن و نزدیک مفصل ران قرار دارد. این عضله در حرکت پائین تنه نقش مهمی ایفا می کند چرا که مفصل ران را پایدار نگه می دارد و در بلند کردن و چرخاندن ران نقش دارد. با کمک این عضله است که ما می توانیم راه برویم، وزنمان را از یک پا به پای دیگر منقل کنیم و تعادلمان را خفظ کنیم. همچنین این عضله در ورزشهای شامل بلند کردن و چرخاندن ران و بطور کلی در هر نوع حرکت و فعالیتی درآنها، رانها و پاها شرکت دارند، نقش دارد.

عصب سیاتیک یک عصب ضخیم و بلند در بدن است. این عصب در امتداد یا در داخل عضله پیریفورمیس عبور می کند و تا پشت پاها ادامه دارد و سپس به عصبهای کوچکتری منشعب و در پاها خاتمه می بابد.  فشار روی عصب سیاتیک می تواند در اثر اسپاسم عضله پیریفورمیس ایجاد شود.

علائم و نشانه های سندروم پیریفورمیس

این سندروم معمولاً با احساس درد، گزگز یا بی حسی در باسن شروع می شود. درد می تواند شدید باشد و در امتداد عصب سیاتیک ادامه داشته باشد. درد ناشی از فشار عضله پیریفورمیس روی عصب سیاتیک است که ممکن است در اثر مواردی نظیر نشستن در صندلی اتوموبیل در هنگام رانندگی یا دویدن ایجاد شود. همچنین درد ممکن است در اثر بالا رفتن از پله ها، اعمال فشار شدید روی این عضله یا نشستن طولانی مدت نیز بروز کند. البته باید توجه داشت بیشتر موارد درد سیاتیک ناشی از فشار این عضله نبوده و دلایل دیگر دارد.

سندروم پیریفورمیس 1

تشخیص سندروم پیریفورمیس

آزمایش تشخیصی برای این عارضه وجود ندارد. در بسیاری از موارد، معمولاً این عارضه؛ به علت آسیب به این عضله در گذشته، فعالیتهای شدید و تکراری همانند دویدنهای طولانی مدت یا نشستنهای طولانی مدت ایجاد می شود. پزشک با پرسیدن سولاتی از بیمار راجع به سوابق درد و علائم این عارضه و همچنین معاینه و انجام یک سری حرکات روی این عضله این عارضه را تشخیص می دهد. در برخی موارد، به معاینه ناحیه این عضله، انقباض یا حساس شدن این عضله تشخیص داده می شود.

با توجه به اینکه علائم این عارضه می تواند مشابه با عارضه های دیگر باشد آزمایشات تشخیصی نظیر ام آر آی برای رد کردن احتمال سایر عارضه های مسبب فشار روی عصب سیاتیک همچون دیسک هرنی، انجام می شوند.

سندروم پیریفورمیس 2

درمان سندروم پیریفورمیس

اگر درد ناشی از این سندروم در اثر نشستن یا فعالیتهایی خاص ایجاد می شود از این فعالیتها خودداری کنید. پزشک یا فیزیوتراپ می تواند برنامه تمرینات ورزشی یا کششی برای کاهش فشار وارده به عصب سیاتیک توصیه کند. درمانهای دستی استئوپاتی (osteopathy) برای کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی نیز استفاده شده اند. همچنین ممکن است داروهای ضد التهابی، شل کننده های عضلانی، تزریقات همراه با کورتواستروئید یا مخدرها نیز تجویز شوند. دیگر درمانها همانند یون توفورزیس (iontophoresis)، استفاده از جریان الکتریکی خفیف، همچنین تزریق بوتاکس نیز توسط پزشکان مورد استفاده قرار گرفته اند. خاصیت فلج موضعی بوتاکس به منظور کاهش سفتی و گرفتگی عضله و فشار روی عصب سیاتیک و درنتیجه کاهش درد استفاده شده است. جراحی به عنوان آخرین گزینه در درمان این عارضه قرار دارد.

پیشگیری از سندروم پیریفورمیس

از آنجا که این عارضه معمولاً به دلیل ورزش یا حرکاتی  همانند دویدن یا پریدن که سبب اعمال تنش روی عضله پیریفورمیس می شوند بوجود می آید، از دویدن یا ورزش کردن روی سطوح ناهموار و شیب دار خودداری کنید. قبل از هرگونه فعالیتهای ورزشی بدن را به شکل مناسب گرم کنید و شدت تمرینات را به صورت تدریجی افزایش دهید. در هنگام دویدن، راه رفتن یا ورزش به قرار گیری بدن در وضعیت درست دقت کنید. در صورت احساس درد در حین هرگونه فعالیتهای بدنی آن را متوقف و تا زمان فروکش کردن درد استراحت کنید. در صورت لزوم حتماً به پزشک مراجعه نمائید.

 

نگارنده: زری هاشمی

منبع: WebMD

لینک منبع:http://www.webmd.com/pain-management/guide/piriformis-syndrome-causes-symptoms-treatments

 

در رابطه با مشکلات زیر میتوانید به کلینیک شایگان مهر مراجعه کنید:

دردهای مفاصل و ستون فقرات مانند آرتروز،فتق دیسک بین مهره ای و غیره
آسیب های ورزشی (پارگی رباط صلیبی زانو قبل و بعد از جراحی، پیچ خوردگی و در رفتگی مفاصل ) و و ضربه های ناشی از هرگونه تصادم (پارگی منیسک زانو و شکستگی و کشیدگی بافت های نرم …)
بیماری های روماتیسمی ( لوپوس )
انحراف های ستون مهره و مفاصل
آسیب های رشته های عصبی:کشیدگی،گیر افتادگی (سندروم کانال کارپ، فلج بلز)
توانبخشی بیماران سکته مغزی، ام اس، فلج مغزی
توانبخشی بعد از کلیه جراحی های ارتوپدی( تعویض مفصل، جراحی ستون مهره و…)

آدرس: تهران، میدان رسالت، نرسیده به چهارراه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه، پلاک 686، طبقه 5، واحد 10

شماره های تماس: 09338178807

                             021-77189615

درباره وحیده امیری

وحیده امیری دانش آموخته فیزیوتراپی از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران کارشناس ارشد فیزیوتراپی ورزشی در دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

مشاهده بیشتر

آیا بعد از جراحی لگن و مفصل آن درد دارید؟

علل درد های لگنی چیست؟

علل درد های لگنی چیست؟Reviewed by آرتریت on Jan 31Rating: 3.5علل درد های لگنی چیست؟تمام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: