گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / قلب و عروق و تنفس / آسیب های شایع / آیا فشار خون می تواند به بیماری قلبی-عروقی منجر شود؟

آیا فشار خون می تواند به بیماری قلبی-عروقی منجر شود؟

آیا فشار خون می تواند به بیماری قلبی-عروقی منجر شود؟Reviewed by مریم اکبری زاده on Oct 5Rating:

بررسی رابطه فشار خون و بیماری های قلبی-عروقی

آیا فشار خون بالا به بیماری های قلبی-عروقی منجر می شود؟

سلام دوستان پرشن فیزیو! موضوع امروز ما رابطه ی فشار خون بالا با بیماری های قلبی-عروقی است. می خواهیم ببینیم آیا واقعا فشار خون بالا می تواند سبب بروز برخی بیماری های قلبی-عروقی شود یا نه! در ابتدا تعاریفی از فشار خون و رابطه آن با رگ های قلبی-عروقی ارایه می دهیم.

تعریف فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در رابطه با قلب

فشار خون نیرویی است که با حرکت خون بر دیواره رگ های خونی وارد می شود (تصویر مقابل). جریان و فشار خون به علت ضربان قلب ثابت نمی ماند و لحظه به لحظه دچار تغییر می شود.  وقتی فشار خون خود را با دستگاه اندازه می گیرید، دو عدد نشان می دهد. به عدد بالا فشار سیستولیک (Systolic Blood Pressure) و به عدد پایین فشار دیاستولیک (Diastolic) می گویند. برای مثال، فشار ۱۳ روی ۸٫

اینفوگرافی فشار سیستولیک و دیاستولیک

تعریف فشار خون سیستولیک: مقدار فشار درون سرخرگ ها در زمان انقباض عضله قلب (خون از قلب به بیرون پمپاژ می شود). یعنی خون در رگ ها فشرده می شود.

تعریف فشار خون دیاستولیک (DBP): فشار خونی که بین هر ضربان قلب از درون قلب توسط شریان ها به بیرون پمپاژ وتخلیه می شود. وقتی انقباض قلب تمام می شود، بطن های قلب لحظه ای آرامند تا قلب برای انقباض بعدی آماده شود. مدت زمان استراحت بطن های قلب را دیاستول می نامند. فشار خون در دوره دیاستول را فشار خون دیاستولی می گویند.

طبق طبقه بندی سازمان بهداشت جهانی و  جامعه بین المللی فشارخون (WHO-ISH)، فشار سیستولیک ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه (mmHg) و فشار دیاستولیک ۸۵ تا ۸۹ میلی متر جیوه به عنوان فشار خون نرمال-بالا طبقه بندی می شوند.

منحنی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک

بررسی رابطه فشار خون و بیماری های قلبی-عروقی

صدها مطالعه گسترده در سراسر جهان بر روی بیماران فشارخونی با رده های سنی مختلف از کودک تا مسن انجام شده است. در همه آن ها فشارخون بالا با بیماری های قلبی-عروقی رابطه معناداری دارد. این رابطه برای همه گروه های قومی-نژادی در جهان صدق می کند.اکنون به یکی از بزرگترین و علمی ترین مطالعات در منطقه آسیا و اقیانوسیه اشاره می کنیم.

هدف مطالعه: تخمین رابطه ی فشارخون و بیماری های قلبی-عروقی وابسته به سن، جنس و منطقه زیستی

۳۷ مطالعه بر روی بیماران فشارخونی و قلبی-عروقی از کشورهای چین، استرالیا، هنگ کنگ، ژاپن، نیوزیلند، سنگاپور، کره جنوبی و تایوان انجام شد. تعداد شرکت کنندگان در این مطالعه جامع ۴۲۵ هزار و ۳۲۵ نفر بود.

بروز عارضه هایی مانند سکته، بیماری قلبی ایسکمی (کم خون رسانی به قلب یا بافت و اندام) و مرگ ناشی از بیماری قلبی-عروقی بررسی شد.

روش تخمین رابطه فشارخون و بیماری های قلبی-عروقی

پرونده پزشکی بیش از ۴۲۵ هزار نفر از ساکنین منطقه آسیا-اقیانوسیه با بیماری های فوق به مدت ۶ تا ۲۵ سال (میانگین ده سال) مطالعه شد. از این تعداد، ۵۱۷۸ مورد به سکته، ۳۰۴۷ نفر به ایسکمی قلبی، و ۶۸۹۹ به مرگ قلبی-عروقی دچار شدند. رابطه ی این سه عارضه (سکته، مرگ قلبی-عروقی و ایسکمی قلبی) با فشار خون سیستولیکsystolic افراد شرکت کننده بررسی شد.

 بیماران به رده های سنّی کمتر از ۶۰ سال، بین ۶۰ تا ۶۹ سال، و بیشتر مساوی ۷۰ سال تقسیم شدند. آن هایی که فشار سیستولیک شان حدود ۱۰mmHg بود با درصد بسیارکمتری از بروز سه عارضه فوق مواجهه می شدند. به ترتیب سه رده سنی فوق، از ۳۴، ۴۶ و ۵۶ درصد خطر ابتلا به سکته و از ۲۱، ۲۹ و ۳۷ درصد خطر ابتلا به بیماری سرخرگ های کرونر قلب در آن ها کاهش یافت.  نماد mmHg (میلی متر جیوه) واحد اندازه گیری فشار است. با همین رده های سنی و  فشار خون ۱۱۵ mmHg، به میزان ۵۴، ۳۶ و ۲۵ درصد از خطر بروز سکته کاسته شد. همچنین، ۴۶، ۲۴و ۱۶ درصد از خطر ایسکمی (کم خونی موضعی قلب) کاسته شد.

رابطه فشارخون بالای سیستولیک و بیماری های قلبی-عروقی در مردان و زنان مشابه بود. این رابطه برای بیماران استرالیایی و بیماران آسیایی نیز معنادار بود.

اثر فشار خون بالا بر بیماری های قلبی-عروقی در آمریکا

همچنین، به کمک نمودار زیر می توانیم دریابیم که درصد بالایی از بیماری های قلبی-عروقی در آمریکا به علت فشار خون بالا رخ می دهند. طبق نمودار زیر، ۲۹ درصد از بیماری های قلبی-عروقی در آمریکا به علت فشارخون بالا پدید می آیند.

درصد هر کدام از علل بیماری های قلبی-عروقی در آمریکا

نتیجه گیری: اگر جمعیت کل جهان را در نظر بگیریم، نصف عارضه های فشار خون و قلبی-عروقی متعلق به مردمان منطقه آسیا-اقیانوسیه است. اگر فشار خون تا سطح حداقل ۱۱۵ فشار سیستولیک پایین بیاید، این عارضه ها نیز کمتر رخ می دهند. مطالب پرشن فیزیو درباره قلب، عروق و تنفس ادامه دارد. با ما همراه باشید!

لینک منبع ۱

لینک منبع ۲

پژوهشگر: مریم اکبری زاده              

 

 

در رابطه با مشکلات زیر میتوانید به کلینیک فوق تخصصی شایگان مهر مراجعه کنید

 

دردهای مفاصل و ستون فقرات مانند آرتروز،فتق دیسک بین مهره ای و غیره
آسیب های ورزشی (پارگی رباط صلیبی زانو قبل و بعد از جراحی، پیچ خوردگی و در رفتگی مفاصل ) و و ضربه های ناشی از هرگونه تصادم (پارگی منیسک زانو و

شکستگی و کشیدگی بافت های نرم …)
بیماری های روماتیسمی ( لوپوس )
انحراف های ستون مهره و مفاصل
آسیب های رشته های عصبی:کشیدگی،گیر افتادگی (سندروم کانال کارپ، فلج بلز)
توانبخشی بیماران سکته مغزی، ام اس، فلج مغزی
توانبخشی بعد از کلیه جراحی های ارتوپدی( تعویض مفصل، جراحی ستون مهره و…)

 

نشانی: تهران، میدان رسالت، نرسیده به چهارراه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه، پلاک 686، طبقه 5، واحد 10

شماره های تماس:

09338178807

021-77189615


لیزر موهای زائد

عوارض لیزر مو

درباره مریم اکبری زاده

مشاهده بیشتر

نوار عصب و عضله و تشخیص بیماری های عصبی-عضلانی

نوار عصب و عضله و تشخیص بیماری های عصبی-عضلانیReviewed by مینو شفیعی-کلینیک مغز و اعصاب …

4 دیدگاهها

  1. Awliii boood ??????Movafaq bashid khanom akbari zade❤️❤️❤️

  2. عالي بود موفق باشيد خانم اكبري زاده

    • مریم اکبری زاده

      از اینکه مطلب ما رو خوندیدن خیلی خوشحالم. شما هم سربلند و شاد و در پناه خداوند باشی. بات تلگرامی پرسش از پزشکان ما را به دوستان بفرستید تا به آگاهی پزشکی-درمانی مردم مون اضافه شه.
      askq_bot@ علامت ‌@ رو اول بنویسید (در تلگرام). مرسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: