مرکز تخصصی و فیزیوتراپی شایگان مهر

تصویر مرتبط

مرکز تخصصی و فیزیوتراپی شایگان مهر

سلام من حمید هستم. من برای شر کت در مسابقات وزنه برداری استانی تمرینات سنگینی را دور از چشم مربی ام انجام دادم. اما متأسفانه بعد از چند روز درد شدیدی در کمرم احساس کردم. چند تا از مهره های کمرم آسیب دیده بود و دچار فتق دیسک شده بودم.

علاوه بر اینکه درد زیادی داشتم خیلی هم ناراحت بودم و فکر می کردم دیگه هرگز نمیتوانم وزنه بزنم و یا در مسابقات شرکت کنم. یکی از دوستانم که برای عیادت به خونه آمده بود ازم پرسید “میدونی بهترین درمان برای تو فیزیوتراپی است؟” نه نمیدانستم. باید به کجا مراجعه می کردم؟ خود او پاسخم را داد. “بیا توی اینترنت سرچ کنیم.”

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر را از توی اینترنت پیدا کردیم. با کلینیک تماس گرفتم و نوبت خواستم. روز بعد ساعت 11 صبح با همان دوستم به کلینیک شایگان مهر رفتیم. در آنجا متوجه شدم که علاوه بر فیزیوتراپیست ها ، چندین پزشک متخصص مغز و اعصاب هم در این کلینیک مشغول فعالیت هستند.

ابتدا توسط یکی از پزشکان مرکز ، دکتر وهابی ، معاینه شدم. ایشان توضیحات کاملی در مورد فتق دیسک داد تا من را با مشکلم آشنا کند. توضیحات ایشان را برای شما بازگو می کنم :

دیسک کمر و مشکلات آن

نتیجه تصویری برای دیسک کمر

دیسک های بین مهره ای مانند کوسن های لاستیکی بین مهره ها که ستون فقرات شما را می سازند ، قرار دارند.

دیسک ستون فقرات کمی مانند دونات ژله ای است ، در قسمت مرکزی نرم تر و در قسمت بیرونی سخت تر است.

گاهی اوقات مشکلاتی مانند دیسک لغزنده و یا پارگی دیسک ، و همچنین فتق دیسک بین مهره های رخ می دهد.

فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که بخش نرم و ژله ای دیسک به علت پارگی بیرون زده و ممکن است اعصاب نزدیک را تحریک کند و باعث درد ، بی حسی یا ضعف در یک دست یا پا شود.

از سوی دیگر ، در بسیاری از افراد علائم ناشی از دیسک فتق وجود ندارد. اکثر افراد مبتلا به دیسک فتق دیسک نیازی به عمل جراحی ندارند.

درمان فتق دیسک

پس از اینکه دکتر توضیحات بالا را داد از او پرسیدم که چه درمانی را برای من توصیه می کنید؟

دکتر وهابی ادامه داد: من با توجه به تشخیص بیماری و بررسی سوابق پزشکی شما یک برنامه ورزشی برای تان تعیین می کنم.

سپس فیزیوترپ این مرکز روش هایی برای تقویت و بهبود عضلات پشتی و ستون فقرات را به من آموزش داد. وی توضیح داد که این تمرینات به کاهش درد و بهبودی کمک می کند و درسلامت عمومی بدن نیز مؤثر است.

تمرینات مؤثر فیزیوتراپی برای فتق دیسک

تصویر مرتبط

تمریناتی که به من آموزش داده شد شامل موارد زیر می باشد :

  • تقویت عضلات : هر چه عضلات قوی تر باشند ، نقش مؤثر تری در حمایت از ستون فقرات و کاهش درد خواهند داشت.
  • انعطاف پذیری : در این روش بیمار با یاد گیری تکنیک ها و روش های انعطاف پذیری و کششی مناسب برای انجام حرکاتی از قبیل تمرینات قدرتی و ایروبیک آماده می شود. تمرینات انعطاف پذیری سفتی و خشکی بدن را کاهش داده و انجام حرکات را آسان می کند.
  • هیدروتراپی : هیدروتراپی غیر فعال روش ساده ای است که شامل نشستن در وان یا حمام آب داغ است. هیدروتراپی فعال نیز شامل حرکات ایروبیک در آب می باشد. هیدروتراپی فعال به بهبودی بدن ، بدون وارد آوردن هر گونه فشار های غیر ضروری کمک می کند.

نتیجه اولین مراجعه من به مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر شروع درمانی بسیار مؤثر بود.

پس از تشکر و قدردانی از پرسنل دلسوز آنجا و گرفتن وقت برای نوبت بعدی ، کلینیک را ترک کردم.

محقق و مترجم : مینو شفیعی

درمان بی خوابی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا