14 درمان خانگی برای ترک خوردگی پاشنه پا

14 درمان خانگی برای ترک خوردگی پاشنه پا

14 درمان خانگی برای ترک خوردگی پاشنه پا

ترک خوردگی پاشنه پا یا شکاف پاشنه ، یک حالت شایع است که در آن پوست شروع به شکستن در امتداد لبه خارجی پاشنه پا می کند. پوست بسیار خشک ، سخت و پوسته پوسته می شود. که باعث ایجاد ترک می شود. بعضی از این ترک ها ممکن است حتی به خونریزی و درد زیاد منجر شود. اما نگران نشوید.  زیرا برای درمان این مشکل ، درمان های خانگی عالی وجود دارد.

 

ترک خوردگی پاشنه پا چیست؟

ترک خوردگی پاشنه پا به علل مختلف اتفاق می یفتد. ما در اینجا برخی از علل رایج تر آن را برای تان بازگو می کنیم.

 • راه رفتن با پای برهنه برای مدت زمان طولانی ،
 • زندگی کردن در آب و هوای خشک ،
 • پوشیدن کفش پشت باز ،
 • پوست ضخیم ، سخت و غیر انعطاف پذیر در اطراف پاشنه ،
 • راه رفتن یا ایستادن بر روی پاشنه پا برای مدت طولانی ،
 • بارداری ،
 • عدم پشتیبانی مناسب از کفش در اطراف پاشنه ،
 • ایستادن های طولانی در سطوح سخت ،
 • غیر فعال بودن غدد عرقی ،
 • عدم رعایت بهداشت پا ،
 • چاقی یا اضافه وزن ،
 • سندرم پای ورزشكار، اگزما و سایر بیماری های پوستی ،
 • کمبود مواد معدنی ، ویتامین ها ، و یا روی ،
 • مشکلات تیروئید یا دیابت ،
 • صاف بودن کف پا و یا قوس بیش از حد کف پا.

 

درمان ترک خوردگی پاشنه پا

14 درمان خانگی برای ترک خوردگی پاشنه پا

یکی از مهم ترین عادت هایی که در درمان ترک خوردگی پاشنه پا مؤثر است ، مرطوب نگه داشتن پاها در تمام طول روز و شب می باشد.  همچنین از یک سوهان نرم برای از بین بردن پوست های خشک و مرده اطراف پاشنه پا استفاده کنید.  البته این مشکل با یک بار سوهان زدن و استفاده از نرم کننده درمان نمی شود و شما باید با صبر و حوصله مدت ها این کار را انجام بدهید

 

1- استفاده از روغن غذا برای پاشنه پا

روغن های گیاهی هیدروژنه در درمان پاشنه های ترک خورده بسیار مؤثر است. سایر روغن هایی که برای درمان این مشکل مناسب هستند عبارتند از: کنجد ، روغن نارگیل ، روغن زیتون و روغن های گیاهی. ابتدا پای خود را با آب و صابون بشویید و خشک کنید.   برای چند دقیقه از سنگ پا استفاده کنید تا از پوست های خشک خلاص شوید. سپس پاها را خشک تمیز کنید و روغن را بر روی هر ترک یا زخم   پاشنه پاهای خود بمالید.   برای نتیجه بهتر، روغن را به مدت یک هفته هر شب بر روی موضع اعمال کنید.  پس از آن شما بهبود قابل توجهی را در پاشنه های ترک خورده خود مشاهده خواهید کرد.

 

2-موز رسیده برای پاشنه پا

اگر به روش صحیح از موز رسیده استفاده شود ،  می تواند یک مرطوب کننده عالی باشد. موز را له کنید و بر روی پاشنه های خشک و ترک خورده پاهای خود قرار دهید. پس از 15 دقیقه پاهای خود را  با آب گرم بشویید. سپس از آب سرد استفاده کنید تا پای خود را تازه کنید.

 

3-موم پارافین برای پاشنه پا

اگر درد ناشی از پاشنه های ترک خورده را تجربه می کنید ، موم پارافین می تواند مشکل شما را برطرف کند.   موم پارافین را با روغن نارگیل یا خردل مخلوط کنید و سپس آن را حرارت دهید تا ذوب شود. حالا این  مایع را به پاشنه های تان مالیده و صبح  آن را بشویید. نتیجه این کار شما را شگفت زده خواهید کرد!

 

4-آب لیمو برای پاشنه پا

14 درمان خانگی برای ترک خوردگی پاشنه پا

استفاده از آب لیمو پاشنه های ترک خورده پوست پا را نرم می کند. زیرا لیمو خواص اسیدی دارد. پای خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه در یک ظرف از آب گرم و آب لیمو قرار دهید تا پای تان کاملاً دارای رطوبت بشود.  پس از آن  پاهای خود را با سنگ پا تمیز و خشک کنید.

 

5-آرد برنج با عسل و سرکه برای پاشنه پا

آرد برنج با عسل و سرکه یک اسکراب طبیعی برای از بین بردن سلول های مرده پوست پاها است. برای ساختن این اسکراب 2 قاشق غذاخوری آرد برنج را با 2 تا 3 قاشق غذاخوری عسل و سرکه مخلوط کنید. تا خمیر سفتی به دست آورید.  سپس پاهای خود را به مدت 10 دقیقه در آب گرم بشویید و خمیر اسکراب را روی پاشنه های خود قرار دهید و بعد از خشک شدن آن را با آب گرم بشویید.

 

6-عسل برای پاشنه پا

استفاده از عسل به تنهایی می تواند به درمان ترک خوردگی پاشنه ها شما کمک کند. زیرا دارای خواص ضد باکتری و مرطوب کننده است.   2 تا 3 قاشق غذاخوری عسل را در آب گرم حل کرده  و پاهای خود را به مدت 15 دقیقه در این محلول قرار دهید. این کار باعث می شود که پاهای شما مرطوب و نرم شوند.

 

7-آب نمک برای پاشنه پا

باور کنید یا نه ، این یک درمان عالی برای پاشنه های خشک و ترک خورده است. و علت اینکه پاشنه پاهای افرادی که در کنار ساحل زندگی می کنند مانند پاهای کودکان نرم و لطیف است ، تماس با آب شور دریا است. ابتدا پاهای خود را به مدت 15 دقیقه در یک سطل آب گرم شور قرار دهید.  سپس پاها  را به مدت 10 دقیقه در یک سطل آب سرد قرار دهید. این کار علاوه بر نرمی پاشنه پا باعث افزایش گردش خون در پاهای شما می شود.

 

8-برگ یاس هندی برای پاشنه پا

اگر شما بتوانید این گیاه را تازه خریداری کرده یا  در فروشگاه غذاهای طبیعی پیدا کنید ، برای مدت طولانی پس از مصرف آن با مشکل پاشنه های ترک خورده روبرو نخواهید شد.  مخلوطی از پودر برگ یاس هندی و پودر زردچوبه را برای مدت 30 تا 45 دقیقه به قسمت های ترک خورده پاشنه خود اضافه کنید.  و سپس آن را بشویید. پاهای خود را خشک کنید. شما تنها پس از  چند روز باید نتایج را ببینید.

 

9-وازلین برای پاشنه پا

14 درمان خانگی برای ترک خوردگی پاشنه پا

اگر شما به طور مرتب از سنگ پا استفاده می کنید ، استفاده از وازلین  کمک می کند تا خشکی پاها را از بین ببرید. پس از سنگ پا زدن و قبل از رفتن به رختخواب ،  به پاهای خود وازلین بمالید. صبح روز بعد شما با پاشنه های نرم تر بیدار خواهید شد.

 

10-گلاب و گلیسیرین برای پاشنه پا

مقدار مساوی از گلاب و گلیسیرین را مخلوط کرده وآن را روی پاشنه های ترک خورده خود بگذارید. اگر هر یک از شکاف ها باز شد یا خونریزی کرد ، ممکن است علت این باشد که گلیسیرین  حاوی الکل است.  این کار باید پوست شما را به مدت چندین ساعت نرم نگه دارد. شما می توانید از این  مخلوط  به راحتی و قبل از پوشیدن صندل و یا راه رفتن با پاهای برهنه استفاده کنید.

 

11-نوشیدن آب برای رطوبت پاشنه پا

مهم است که بدن خود را هیدراته نگه دارید. زیرا نوشیدن آب به مقدار کافی باعث می شود که پای شما مرطوب بماند.  شما باید 12 تا 15 لیوان آب در روز بخورید تا پاشنه های شما انعطاف پذیری لازم را به دست بیاورد.

 

12-.مصرف کلسیم  کافی

برای بهبود وضعیت پاشنه های ترک خورده پای خود ، شما نیاز به  مصرف میزان کافی از کلسیم  دارید. غذاهایی مانند ماست ، شیر و پنیر، بروکلی یا ماهی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

13-ویتامین E و آهن

14 درمان خانگی برای ترک خوردگی پاشنه پا

با اضافه کردن ویتامین E به رژیم غذایی خود  به طور قابل توجهی به بهبود پاشنه های ترک خورده کمک خواهید کرد. مواد غذایی مانند روغن های گیاهی ، سبزیجات سبز، آجیل و دانه ها  منبع خوبی از ویتامین E هستند که باید سعی کنید در رژیم غذایی خود از آنها استفاده کنید. آهن همچنین برای  بهبود ترک خوردگی پاشنه ها مهم است. بنابراین مطمئن شوید که گوشت ، مرغ و ماهی به اندازه کافی مصرف می کنید.

 

14-اسیدهای چرب امگا 3

مواد غذایی مانند دانه های کتان ، روغن کتان و ماهی های آب سرد به عنوان منابع سرشار از امگا 3 شناخته شده اند که به کاهش اثر ترک خوردگی پاشنه های پاها کمک می کند.

اگر از ترک خوردگی  پاشنه پاهای رنج می برید ، برخی از این روش های طبیعی و خانگی را امتحان کنید و مطمئن باشید که نتیجه می گیرید.

محقق و مترجم : مینو شفیعی

لینک منبع 

 

درمان بی خوابی

3 دیدگاه دربارهٔ «14 درمان خانگی برای ترک خوردگی پاشنه پا»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا