آسیب ویپلش

آسیب ویپلش
آسیب ویپلش

آسیب ویپلش

آسیب ویپلش، یک نوع از مصدومیت است که سالانه 2 میلیون نفر از افراد در آمریکا را درگیر می کند و معمولا می تواند در نتیجه ی تصادفات اتومبیل، سقوط، ورزش و یا شلاق خوردن به وجود آید.

آسیب ویپلش نوعی رگ به رگ شدگی گردن بر اثر (اتساع است) و در واقع علایم آن ناگهانی ظهور نمی کند و می تواند بر اثر گذر زمان خود را نشان دهد. از آن جایی که این آسیب می تواند در طولانی مدت اثرات بدی روی ستون فقرات بگذارد، حتما پس از صدمه و احساس درد به پزشک مراجعه کنید.

ستون فقرات گردنی، ساختار پیچیده ای دارد که متشکل از (استخوان ستون فقرات و مهره ها است) دیسک های بین مهره ها (مانند کمک فنر عمل کرده)عضلات، لیگمان ها و اعصاب است. گردن انعطاف پذیر است و می تواند به عقب، جلو، چپ یا راست خم شود. بر اثر آسیب ویپلش، ممکن است گردن به سختی حرکت کند و یا به طور ناخودآگاه به عقب و یا جلو پرت شود. حتی ممکن است پس از مدتی طولانی درد نیز تداوم داشته باشد.

آسیب ویپلش می تواند باعث از کار افتادگی موقت، کاهش بهره وری و هزینه های درمانی زیاد شود.ممکن است حتی درد از گردن به نقاط دیگر نیز سرایت کند، شکایت اصلی مبتلایان درد گردن،در قسمت فوقانی کمر است.

آسیب ویپلش
آسیب ویپلش

از نشانه های دیگر این آسیب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زنگ زدن گوش، تهوع، سفتی، درد در بازو و شانه، بی حسی یا سوزش، ضعف دستان و سر درد.

خستگی، درد فک، تاری دید و سرگیجه شایع ترین عوارض آسیب ویپلش تصادفات است. ایستادگی ناگهانی اتومبیل : این امر باعث می شود که مهره های پایینی ستون فقرات گردنی کشیده می شود در حالیکه مهره های فوقانی، در آن وضعیت مشابه قرار نمی گیرند و با ایجاد منحنی S شکل غیر طبیعی می شود و در نتیجه این اتفاقات می تواند صدماتی به بافت نرم (رباط ها، تاندون ها و عضلات گردن وارد آورد.

چگونه بفهمم به آسیب ویپلش مبتلا هستم؟

مرکز مراقبت های درمانی، شما را بررسی می کنند و بعد از بررسی و تاریخچه پزشکی و انجام معاینات فیزیکی و عصبی تشخیص می دهند. از آنجا که اشعه ی X، آسیب به بافت نرم را نشان نمی دهد. CT اسکن یا MRI (تصویر برداری با تشدید مغناطیسی) ممکن است انجام شود.

درمان شامل چه مواردی است؟

درمان بستگی به شدت و وسعت آسیب و سن و شرایط جسمانی فرد مبتلا به ویپلش دارد اما به طور کلی درمان اولیه شامل:

استراحت کوتاه مدت (یک تا دو روز)

استفاده از کمپرس حرارتی یا یخ (متناوب)

ورزش های ملایم

داروهای ضد التهاب

شل کننده های عضلانی است.

هنگام استفاده از یخ، آن را مستقیم روی منطقه آسیب دیده نگذارید آن را در حوله بپیچید و بیشتر از 15 دقیقه آن را روی محل درمان نگذارید.

اگر درد شما شدید باشد دکتر ممکن است با تزریق، فیزیوتراپی، ارتوپدی، ماساژ، طب سوزنی یا تحریک الکتریکی عصب (TENDS) به کمکتان بشتابد.

برای درمان آن عموما جراحی استفاده نمی شود در صورتی که درد شدید باشد یا افراد به تکنیک های غیر جراحی پاسخ درمانی مثبتی نداده اند و متناسب به این که چه قسمت هایی و به چه شدت مورد آسیب قرار گرفته اند جراحی توصیه می شود. جراحی خطراتی هم دارد.

با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی شایگان مهر و بررسی مقالات بعدی با ما همراه باشید.

درمان بی خوابی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا