کدام مواد غذایی با داروها تداخل ایجاد می کنند؟

کدام مواد غذایی با داروها تداخل ایجاد می کنند؟

شما ممکن است بدانید که بعضی از داروها با یکدیگر سازگار نیستند.  اما آنچه که می خورید و می نوشید نیز می تواند روی بعضی داروها تأثیر بگذارد.

بعضی از مواد غذایی با داروهای مورد مصرف شما نمی سازند.

برای پیشگیری از تداخل مواد غذایی و دارو های مورد مصرف خود قبل از مصرف دارو برای اولین بار، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا ببینید از کدام مواد غذایی باید پرهیز کنید.

گریپ فروت

 

این میوه که از خانواده مرکبات است  سلول های خاصی را در روده شما تغییر می دهد و به همین علت بر روی بیش از 50 دارو تأثیر می گذارد.

گریپ فروت می تواند اثر گذاری بعضی از دارو ها مانند فکسوفنادین (Allegra) را که برای درمان آلرژی تجویز می شود ، بیشتر کند و تأثیر بعضی دیگر از دارو ها را قوی ترکند ، از جمله دارو هایی  مانند آتورواستاتین (لیپیتور) که کلسترول را کاهش می دهد.

شیر

این محصول لبنی می تواند کار بدن شما را برای پردازش برخی از آنتی بیوتیک ها سخت تر کند.  مواد معدنی موجود در شیر مانند کلسیم و منیزیم و پروتئین کازئین مانع پردازش برخی از آنتی بیوتیک ها در بدن می شوند.

اگر از آنتی بیوتیک استفاده می کنید ، از مصرف غذا ها یا نوشیدنی هایی که با آنتی بیوتیک ها تداخل ایجاد می کنند ، خودداری کنید.

شیرین بیان

برخی از افراد از شیرین بیان به عنوان یک درمان گیاهی برای کمک به هضم استفاده می کنند.  برخی دیگر نیز از آن برای طعم دادن به غذاها استفاده می کنند.

اما گلیسیریزین موجود در شیرین بیان ، نوعی ماده شیمیایی مورد مصرف در شیرینی پزی، می تواند اثرات  برخی از داروها ، از جمله سیکلوسپورین را تضعیف کند.

سیکلوسپورین برای جلوگیری از رد پیوند کلیه ، کبد ، قلب یا سایر ارگان ها برای بیماران تجویز می شود.

شکلات

شکلات تیره به طور خاص می تواند اثرات دارو هایی مانند زولپیدم تارتات که به شما آرامش می بخشد ، یا  دارو های خواب آور را تضعیف کند.

همچنین می تواند قدرت برخی از داروهای محرک مانند متیل فنیدات (ریتالین) را افزایش دهد.  و اگر یک از مهارکننده های  MAO  را مصرف کنید که برای درمان افسردگی استفاده می شوند ،  می تواند فشار خون شما را به شدت بالا ببرد.

مکمل آهن

مکمل آهن اثرات لووتیروکسین  (Synthroid) را کاهش می دهد.  لووتیروکسین دارویی است که برای کم کاری تیروئید تجویز می شود.

اگر این دارو و مولتی ویتامین را هم زمان مصرف می کنید ، مطمئن شوید که  آهن در مولتی ویتامین وجود ندارد.  در غیر این صورت و اگر به مکمل آهن نیاز دارید ، از پزشک خود در مورد مصرف آهن و داروها یتان سؤال کنید.

الکل

مصرف الکل  باعث می شود اثرات بعضی از داروها کمتر مؤثر یا حتی بی فایده باشد. از جمله بعضی از دارو های فشار خون و داروهای قلبی.

همچنین مصرف الکل  می تواند تأثیر بعضی دیگر از دارو ها را  قوی تر کرده و یا عوارض جانبی خطرناکی را ایجاد کند.

قهوه

قهوه  می تواند داروهای ضد روان پریشی مانند لیتیوم و کلوزاپین را تضعیف کند.  اما اثرات و عوارض جانبی دیگردارو ها را تقویت می کند.

این داروها شامل آسپرین ، اپی نفرین ، و آلبوترول می باشند. همچنین می تواند کار بدن را برای استفاده از آهن سخت کند.

آنتی هیستامین ها

هر چند که آنتی هیستامین ها با عطسه و آبریزش ناشی از آلرژی مبارزه می کنند ، اما بعضی از آنها می تواند اثرات دارو های ضد فشار خون بالا را کاهش دهند و میزان ضربان قلب شما را افزایش دهند.

در صورت مصرف داروهای ضد فشار خون با پزشک خود در مورد روش دیگر کنترل آلرژی  مشورت کنید.

داروهای ضد صرع   (AEDs)   

داروهای ضد صرع  برای کنترل تشنج در افراد مبتلا به صرع تجویز می شوند. اما می توانند اثرات داروهای ضد حاملگی را کاهش دهند .

همچنین  تحقیقات اولیه نشان داده است که مصرف دارو های ضد صرع  ممکن است تأثیر بعضی دیگر از داروها را قوی تر کنند و باعث عوارض جانبی بالقوه شوند.

ویتامین  K

اگر داروی وارفارین مصرف می کنید ،  که برای درمان و جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود ،  مصرف  ویتامین K را کنترل کنید.  زیرا مصرف ویتامین K   می تواند باعث کاهش عملکرد خون و افزایش خطر ابتلا به لخته خون شود که بسیار خطرناک است.

کلم بروکلی ، جوانه گندم ، جعفری و اسفناج ، برخی از مواد غذایی سرشار از  ویتامین K  هستند.

سعی کنید هر روز مقدار مشابه این غذاها را بخورید تا میزان وارفارین در خون شما ثابت بماند.

جینسنگ

جینسنگ نیز می تواند اثرات وارفارین را کاهش دهد.  اگر دارو هایی مانند هپارین یا آسپیرین و همچنین داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن را هم زمان با استفاده از جنسینگ مصرف می کنید ، احتمال دارد که به خونریزی داخلی مبتلا شوید.

اگر مهار کننده های MAO را مصرف کنید ، جینسنگ ممکن است باعث سردرد ، مشکلات خواب ، بیش فعالی و عصبانیت شود.

مخمر سنت جان

این گیاه گاهی  برای کمک به افراد مبتلا به افسردگی استفاده می شود.  مخمر سنت جان می تواند آنزیم هایی در کبد شما تولید کند  که تأثیر برخی از داروها را تضعیف می کند.

این داروها شامل داروهای کلسترول مانند لوستاتین   Altoprev  و Mevacor، داروهای اختلال نعوظ ، سیلدنافیل (ویاگرا) و دیگوکسین (Lanoxin) است که برای درمان برخی بیماری های قلبی استفاده می شود.

گینگو بلیبا

برخی از افراد از این گیاه برای کمک به جلوگیری از فشار خون بالا ، دمانس ،  وزوز گوش  و دیگر بیماری ها استفاده می کنند.

مصرف این گیاه  می تواند تأثیر داروهایی که برای کنترل تشنج ها استفاده می شود، از جمله کاربامازپین (کرباترول، اکسترو و تگرتول) و اسید والپروک  Depakene ، Depakote  و Stavzor   را ضعیف کند.

دارو ها را درست مصرف کنید!

فقط  حدود 50٪ از داروهایی که افراد مصرف می کنند توسط پزشک تجویز شده است. مردم اغلب دارو های خود را کمتر از میزان تجویز شده مصرف می کنند و یا به صورت اتفاقی از دارو های خود استفاده می کنند.  این کار می تواند اثرات دارو ها را تضعیف کند.

به برنامه درمانی خود به دقت عمل کنید  و دستورات پزشک معالج  خود را دنبال کنید.

محقق و مترجم : مینو شفیعی

لینک منبع

[toggle title=”کلینیک فوق تخصصی شایگان مهر” state=”open” ]

درمان های غیر جراحی درد و بازتوانی مشکلات حرکتی و مفصلی 

کلینیک توانبخشی و فیزیوتراپی شایگان مهر تنها مرکز توانبخشی ایران و یا تهران نیست!

ما تلاش میکنیم کمی متفاوت باشیم, علمی تر کار می کنیم و کادر قوی تری داریم.

کلینیک شایگان مهر را یکبار امتحان کنید.

تماس با کلینیک فوق تخصصی درمان های غیرجراحی درد و سایر مشکلات حرکتی (اینجا کلیک کنید)


چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


تماس با کلینیک فوق تخصصی درمان های غیرجراحی درد و سایر مشکلات حرکتی (اینجا کلیک کنید)

 

درمان بی خوابی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا