4 نوع مختلف کمر درد و درمان آن را بشناسید!

4 نوع مختلف کمر درد و درمان آن را بشناسید!  

انواع مختلف کمر درد

اگر نشانه های زیر برای تان آشنا است ، وقت آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید.

  • اگر کمر درد و گردن درد شما بدتر شده است.
  • اگر ایستادن برای بیش از چند دقیقه درد تان را افزایش می دهد.
  • اگر دست های تان بی حس می شود و حتی نمی توانید چای در فنجان بریزید.
  • اگر گردن شما آنقدر سفت شده است که چرخاندن سرتان دشوار است.

اولین قدم به سوی یک زندگی بدون درد ، تشخیص علت درد است. برای بررسی درد و درک آنچه که می تواند برای شما مهم باشد ، علائم مشترک درد کمر را در اینجا بخوانید :

نشانه شماره 1 : درد مزمن گردن ، همراه با مشکل در چرخاندن گردن

درد مزمن گردن

در بسیاری از موارد ، این درد مکرر است و زندگی روزمره را مختل می کند. گردن درد و سوزش در بازوها شایع است و عدم توانایی در چرخاندن سر از یک طرف به سمت دیگر با اشکال و سختی صورت می گیرد.  احساس درد و سوزن سوزن شدن ممکن است در قسمت پایین کمر ایجاد شود. که باعث ایجاد درد کمر می شود. این علامت  می تواند در پاها هم احساس شود.  این علائم ممکن است با حرکات روزمره مانند چرخیدن ، خم شدن ، نشستن یا بلند شدن بدتر شود.

افزایش سن اغلب باعث انحطاط دیسک می شود.  اگر چه سالمندی شرط لازم برای ابتلا به این مشکل نیست. این وضعیت از طریق تغییرات طبیعی در ستون فقرات به علت پیری اتفاق می افتد. و یکی از شایع ترین علل درد کمر در افراد مسن و افراد سالخورده است.

درد مزمن گردن چگونه درمان می شود؟

اگر دارو ، فیزیوتراپی و تغییر شیوه زندگی برای از بین بردن درد کافی نباشد ، یک روش تهاجمی کوچک که به نام جایگزینی دیسک های مصنوعی سرویکس شناخته می شود ، توصیه می شود. در این روش یک برش کوچک به اندازه یک سانتیمتر در پشت گردن ایجاد می شود و دیسک آسیب دیده برداشته می شود.  به جای آن یک دیسک جدید با دامنه حرکات طبیعی در ستون فقرات کار کذاشته می شود.

 

نشانه شماره  2 : درد پا که از کمر به پاها گسترش می یابد

سیاتیک چگونه درمان می شود؟

شما دردی در پشت کمر دارید که در پاها خیلی شدید تر است (اغلب با سوزش در پا همراه است). درد از ناحیه باسن به پشت پا امتداد می یابد.  افراد مبتلا به این بیماری برای ایستادن دچار مشکل می شوند و معمولاً در هنگام خوابیدن و یا راه رفتن احساس راحتی می کنند.

سیاتیک

سیاتیک یا درد عصبی یکی از عوارضی است که به علت فتق دیسک ایجاد می شود. که با توجه به موقعیت و محل آن متفاوت است. این وضعیت یکی از رایج ترین موارد ناشی از یک فتق دیسک است که ناشی از فشار دیسک آسیب دیده بر عصب سیاتیک می باشد. تا زمانی که به یک بیماری مزمن تبدیل شود. بسیاری از افراد علائم سیاتیک را با مشکلات پاها اشتباه می گیرند.

سیاتیک چگونه درمان می شود؟

همانند درمان انحطاط دیسک ، درمان از طریق اندوسکوپی دیسککتومی برای سیاتیک نیز استفاده می شود. تا بخشی از فتق دیسک که باعث درد سیاتیک می شود را از بین ببرد.

 

نشانه شماره 3 : درد شدید در پایین کمر

مهمترنی درمان تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی با توجه به محل تنگی متفاوت است

این درد در طول زمان بدتر و بدتر می شود.  به خصوص زمانی که برای مدت طولانی می ایستید. خم شدن به جلو به کاهش درد کمک می کند.  نشانه های دیگر عبارتند از احساس سفتی در باسن و بالای پاها که عصب در آنها قرار دارد.

علت :  تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی  که اغلب در پایه ستون فقرات ایجاد می شود ،  باعث درد شدید و سوزش می شود. روند طبیعی پیری علت اصلی این عارضه می باشد.  اما عوامل ژنتیکی از قبیل به دنیا آمدن با یک کانال  تننگ تر یا یک اختلال ارثی  و وضعیت نامناسب بدنی از قبیل خمیده بودن کمر نیز منجر به تنگی کانال نخاعی می شود.

تنگی کانال نخاعی چگونه درمان می شود؟

در ابتدا درمان های خود مراقبتی از قبیل مصرف داروها یا فیزیوتراپی توسط پزشک تجویز می شود.  سپس در صورت عدم بهبودی ، پزشکان ما یک فرآیند سرپایی یک روزه معروف به لامینو فورامینوتومی را توصیه می کنند.  در این روش با ایجاد یک برش بسیار کوچک ، تقریباً حدود دو سانتی متر در پشت ،  یک لوله باریک را برای از بین بردن تنگی ، بدون برش دادن در عضلات اطراف آن قرار می دهیم. این تکنیک  منحصر به NJ Spine و ارتوپدی ، موجب می شود که بیماران در عرض چند روز بهبود یابند.

 

نشانه شماره 4: درد منتشره در گردن ، کمر یا لگن همراه با کاهش دامنه حرکات

بیرون زدگی مهره

در این وضعیت درد به سمت کمر و یا بیرون گردن منتشر می شود.  بسته به اینکه منشأ درد در بالا یا پایین کمر باشد ، بر روی دست ها یا پاها نیز تأثیر می گذارد. شایع ترین علائم همراه با انتشار درد ، عدم تحرک و محدودیت دامنه حرکات می باشد. سایر علائم مشخص شامل بی  حسی ، سوزن سوزن شدن و یا ضعف عضلانی است.

دیسک لغزنده چیست؟ 

بیرون زدگی مهره یا دیسک لغزنده که نام دیگر آن اسپوندیلولیزیس می باشد ،  با توجه به شدت آن ، می تواند یکی از دردناک ترین بیماری های ستون فقرات باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک مهره از موقعیت خود بیرون می آید و به صورت مستقیم بر روی استخوان زیر آن حرکت می کند. این وضعیت باعث فشار آمدن  بر روی اعصاب طناب نخاعی می شود.  بیرون زدگی دیسک اغلب در گردن اتفاق می افتد اما می تواند در هر نقطه از ستون فقرات نیز رخ دهد.

بیرون زدگی مهره چگونه درمان می شود؟

دیسک لغزنده با توجه به شدت آن ، دارای فرآیند درمان دو مرحله ای است :

  • لامینکتومی با برداشت فشار ( دکمپرسیو ). این درمان با از بین بردن بخشی از استخوان برای ایجاد فضای بیشتری برای اعصاب آسیب دیده ، و به منظور ترمیم مهره ای که باعث فشار بر نخاع می شود ، صورت می گیرد.
  • فیوژن ستون فقرات. فیوژن ستون فقرات به منظور بهبود پایداری کلی ستون فقرات و برای موارد شدید تر اسپوندیلولیزیس ، و یا زمانی که جراحی لامینکتومی نمی تواند مشکل را حل کند ، انجام می شود. دو مهره متورم شده با استفاده از تکنیک های تهاجمی که نیاز به برش عضلات ندارند ، به صورت تدریجی با هم ترکیب می شوند.

بسیاری از بیماری های ستون فقرات عوارض جانبی مشابهی دارند.  بنابراین مهم است که در مورد درد خود با یک پزشک متخصص ارتوپدی بحث کنید تا او بتواند با تشخیص درست مشکل شما ، گزینه های درمان را فراهم کند.

 

عمل جراحی

عمل جراحی باز کمر

اگر عمل جراحی تهاجمی مفاصل ستون فقرات برای علائم شما ضروری باشد ، جراحان ارتوپدی به شما این امکان را می دهند که با انجام عمل جراحی باز کمر یا گردن یک زندگی بدون درد و استرس  را تجربه کنید. جراحی حداقل تهاجمی ستون فقرات را می توان در یک روز بدون نیاز به زمان بهبودی طولانی انجام داد.

شما همچنین می توانید قبل از صحبت با دکتر از ابزار اندازه گیری درد برای شناسایی علائم خود و دریافت پاسخ در مورد شرایط احتمالی استفاده کنید.

درد کمر می تواند ناتوان کننده باشد. اما به این معنی نیست که شما مجبور به زندگی با این درد هستید. اگر شما هر کدام از این علائم را تجربه می کنید ، با مراجعه به پزشک متخصص و با تجربه از بازگشت به یک شیوه زندگی سالم و سلامت برخوردار شوید.

محقق و مترجم : مینو شفیعی

لینک منبع برای مطالعه بیشتر

درمان بی خوابی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا