گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / مفاصل / ستون فقرات / توان بخشی پس از عمل فیوژن ستون فقرات کمری

توان بخشی پس از عمل فیوژن ستون فقرات کمری

توان بخشی پس از عمل فیوژن ستون فقرات کمریReviewed by وحیده امیری on Sep 1Rating:

توان بخشی و تمرینات ورزشی مناسب نقش اساسی در بهبودی پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کمری (lumbar spinal fusion) دارد. برنامه ریزی دقیق و پیروی از برنامه فیزیوتراپی تجویز شده توسط متخصصین، بهبودی بیمار پس از این عمل جراحی را سرعت می بخشد و در طولانی مدت سبب رهایی از درد ناشی از این عمل جراحی می گردد.

در عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کمر، یا خشک کردن مهره ها،  دو مهره به یکدیگر متصل می شوند که یک گرافت (graft) استخوانی بین دو مهره وارد می شود. مهره ها توسط صفحات فلزی (پلاک) یا پیچ ها و مهر ه های ویژه ای به هم متصل می شوند.

با انجام این عمل جراحی با حذف حرکت بین مهره ها؛ درد، بی ثباتی و ناپایداری و دیگر علائم بیماری که ستون فقرات را درگیر کرده است ، از بین می رود. از عمل جراحی فیوژن در مواردی نظیر اسکولیوز، تخریب دیسک بین مهره ای، شکستگی، عفونت، تومور استفاده می شود.

 

نگرانی بیمارانی که این عمل جراحی را انجام داده اند یا قصد انجام این عمل جراحی را دارند درباره بهبودی پس از عمل قابل درک است و به واسطه اینگونه نگرانیها بسیاری از بیماران از فعالیت داشتن پس از عمل جراحی در هراسند و حتی نمی خواهند کوچکترین حرکتی انجام دهند.

در واقعیت و برخلاف اینگونه ترسها، تحرک داشتن برای بهبودی و سرعت بخشیدن به بهبودی پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کمری ضروری است.

بسیاری از بیماران از خم شدن، بلند کردن و چرخیدن خودداری می کنند ولی فعالیت و تحرک با تمرینات و نرمشهای ورزشی نرم، آرام، پی در پی و کوتاه مدت بسیار توصیه می شود و فوائد فراوانی به دنبال دارد.

فوائد فیزیوتراپی پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کمری

برگشت محتاطانه، با دقت زیاد و تدریجی به فعالیتها و تمرینات ورزشی پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات فوائد زیادی همچون موارد زیر در پی خواهد داشت:

 • حرکت عضلات حمایت کننده را فعال می سازد: به دنبال عمل جراحی یا صدمات وارد شده، عضلات کوچکتر در ناحیه ستون فقرات کمر ممکن است غیر فعال شوند. این عضلات مسئولیت مهمی در حفظ ثبات ستون فقرات دارند.
 • کششهای نرم و خفیف انعطاف پذیری را افزایش می دهد: در اثر بی تحرکی در طی زمان، دامنه حرکتی کاهش یافته و گرفتگی و سفتی عضلات بوجود می آید. کشش خیلی نرم و خفیف عضلات میانی پشت و عضلات شکمی و همچنین عضلات مفصل ران متصل به ستون فقرات و لگن؛ حتی در حرکاتی نظیر بلند شدن از روی صندلی حرکات را آسانتر می سازد. باید توجه زیادی داشت که در مراحل اولیه از هرگونه حرکت شدید جلوگیری گردد.
 • فعالیت، جریان خون را افزایش می دهد: تحرک و فعالیت گردش خون را افزایش می دهد و در نتیجه اکسیژن لازم برای بهبودی نواحی آسیب دیده فراهم می آورد. عدم وجود اکسیژن درمان و بهبودی بافتها و رشد مناسب استخوانها را که برای به نتیجه رسیدن عمل جراحی فیوژن ستون فقرات ضروری هستند را به تاخیر می اندازد.

alif-cage-implant

علاوه بر فوائد فیزیکی و بدنی، برگشت تدریجی و با دقت به فعالیتهای عادی، فوائد روحی روانی و احساسی بسیاری همانند تولید اندورفینها (endorphins) به همراه دارد. اندورفینها مواد شیمیایی آرامش بخش و مسکنی هستند که در بدن به صورت طبیعی تولید می شوند. همچنین احساس سلامت بودن بواسطه تحرک داشتن و از هوای تازه و نور آفتاب لذت بردن نیز در بهبود وضعیت روحی روانی بیماران نقش مهمی دارد.

پرهیز از فعالیتهای بدنی پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کمر بیشتر از اینکه مفید باشد به بیمار صدمه وارد خواهد کرد. اگرچه پزشکان مختلف نظرات متفاوتی در نوع و شدت تمرینات ورزشی و فعالیتهای پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کمر دارند ولی اکثر اعمال جراحی فیوژن در صورت پیروی از برنامه تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی نتایج بهتری دارند.

علاوه بر این بیماران می توانند قبل یا بعد از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کمر با جراح نیز مشورت و توصیه های لازم در این مورد را دریافت کنند.

همچنین پس از عمل جراحی بیماران باید از کشیدن سیگار و مصرف دخانیات خودداری کنند. نیکوتین سبب تخریب استئوبلاستها (osteoblasts) که همان سلولهای استخوان ساز هستند می شود و در بیماران سیگاری که پس از عمل جراحی دوباره به سیگار کشیدن رو می آورند عوارض پس از عمل شدیدتر ظاهر می شوند.

اگرچه عدم استعمال هرگونه دخانیات در سه ماهه اول پس از عمل جراحی بسیار مهم است ولی حتی پس از این مدت و درصورت موفقیت آمیز بودن این عمل جراحی، سیگار کشیدن منجر به دردهای ناحیه پائین کمر می شود.

نگارنده: زری هاشمی

منبع:Spine-Health

لینک منبع:http://www.spine-health.com/treatment/physical-therapy/rehabilitation-following-lumbar-fusion

 

 

در رابطه با مشکلات زیر میتوانید به کلینیک فوق تخصصی شایگان مهر مراجعه کنید

 

دردهای مفاصل و ستون فقرات مانند آرتروز،فتق دیسک بین مهره ای و غیره
آسیب های ورزشی (پارگی رباط صلیبی زانو قبل و بعد از جراحی، پیچ خوردگی و در رفتگی مفاصل ) و و ضربه های ناشی از هرگونه تصادم (پارگی منیسک زانو و

شکستگی و کشیدگی بافت های نرم …)
بیماری های روماتیسمی ( لوپوس )
انحراف های ستون مهره و مفاصل
آسیب های رشته های عصبی:کشیدگی،گیر افتادگی (سندروم کانال کارپ، فلج بلز)
توانبخشی بیماران سکته مغزی، ام اس، فلج مغزی
توانبخشی بعد از کلیه جراحی های ارتوپدی( تعویض مفصل، جراحی ستون مهره و…)

 

نشانی: تهران، میدان رسالت، نرسیده به چهارراه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه، پلاک 686، طبقه 5، واحد 10

شماره های تماس:

09338178807

021-77189615


لیزر موهای زائد

عوارض لیزر مو

درباره وحیده امیری

وحیده امیری دانش آموخته فیزیوتراپی از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران کارشناس ارشد فیزیوتراپی ورزشی در دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

مشاهده بیشتر

مهمترین علت درد ناگهانی گردن

علل درد گردن و پشت سر و درد ناگهانی گردن

علل درد گردن و پشت سر و درد ناگهانی گردنReviewed by درد گردن on Feb …

11 دیدگاهها

 1. جعفر حاجی حیدری

  سلام:عمل فیوژن.مهر سگمانی مهر۳و۴ انجام داده ه ام-۱-مجاز به چه کارهایی هستم -۲-کی ؟وچه نرمش هایی انجام بدهم .-۳-پیاده روی درمنزل (با پای ول)چقدر؟-۴-قوی نمودن پای چپ را چگونه انجام بدهم .حاج حیدری ۵۶سال سن .کی داخل ماشین بنشینم وچند ساعت.سپاس

  • دوست عزیز سلام.
   چه مدت از زمان عمل شما میگذرد؟
   رانندگی طولانی مدت به خصوص با ماشین های دنده ای و چرخش روی کمر وقت دنده عقب ممنوع.
   ۴۵ درجه خم شدن و چرخیدن , بند کفش بستن , دستشویی ایرانی ,روی زمین نشستن و روی زمین خوابیدن ممنوع .
   نشستن و برخاستن از صندلی و تخت را بعد از عمل پزشک یا فیزیوتراپیست برایتان توضیح داده است.لطفا رعایت شود.
   ورزش بعد از ارزیابی طول و قدرت عضلانی و بررسی مفصل های مجاور آموزش داده میشود.
   پیاده روی و راه رفتن در آب محدودیت ندارد.

 2. سلام
  من۱۶ سالمه و بیماری اسکولیوز داشتم ویه ماهی میشه که عمل کردم الان نمیدونم که باید بعد از عمل چه ورزش هایی رو انجام بدم تا اندامی بهتر داشته باشم .

  • با سلام افرادی که پس از عمل جراحی ستون فقرات تمرین های حرکتی انجام داده اند، پس از عمل نتایج بهتری را مشاهده کرده اند.

   ورزش های حرکتی خاص شامل تقویت عضلات ستون فقرات و لگن و نیز تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد. در مورد حرکات ورزشی برای اندام بهتر با پزشک و فیزیوتراپ خود مشورت فرمایید.

  • شما می توانید بعد از ۹-۶ ماه فعالیت های ورزشی انجام دهید اما چون قدرت انعطاف پذیری مهره بعد از جراحی کم میشود لازم است از انجام ورزش های شدید مانند ورزش های رزمی خودداری کنید.

 3. با سلام،من۲۹ سالمه، یه هفته اس که جراحی ستون فقرات انجام دادم به روش فیوژن،من نمیدونم چه کارهایی رو میتونم انجام بدم،محل جراحی من یکم برجسته تر از بقیه نقاطه، بخیه هام خوب شده و کشیده ام،اما محل عملم برجسته اس،جراح هم چون سرش خیلی شلوغه بهم وقت ملاقات نمیده

  • سلام توان بخشی و تمرینات ورزشی مناسب نقش اساسی در بهبودی پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کمری (lumbar spinal fusion) دارد. برنامه ریزی دقیق و پیروی از برنامه فیزیوتراپی تجویز شده توسط متخصصین، بهبودی بیمار پس از این عمل جراحی را سرعت می بخشد و در طولانی مدت سبب رهایی از درد ناشی از این عمل جراحی می گردد.

 4. سلام کسایی که قوز وضعیتی شونو عمل میکنن مثه ۷۵ درجه البته پیش دکترای دیگه بردم گفتن زیاد درجه رو زده ولی حالا کسایی که این عمل میکنن فیزتراپی برن بازم تا اخر عمرشون محدون؟دیگه مثه بقیه نمی تونن زندکی کنن ؟دیگه تا اخر عمرشکن نمی تونن خم شن؟چه محدودیت هایی تا اخر عمر دارن؟

  • سلام دوست عزیز از طریق لینک ارائه شده سوال خود را (در تلگرام) مطرح نمایید تا پزشکان مجموعه پرژین فیزیو پاسخگویتان باشند.
   askq_bot@

 5. سلام.مامان من ۵۸ سالشه و عمل فیوژن کمری انجام داده.الان حدود ۵روز از عمل میگذره ولی درد پا،و درد سر شدیدی دارن.علت چی میتونه باشه؟
  ممنون میشم سریعتر پاسخ بدید

  • سلام دوست عزیز، با مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: