12 تا از عللی که باعث تورم زانو و آب آوردن زانو می شوند

12 تا از عللی که باعث تورم زانو و آب آوردن زانو می شوند

عللی که باعث تورم زانو و آب آوردن زانو می شوند

تورم زانو و آب آوردن زانو هنگامی رخ می دهد که مایع اضافی در مفصل زانو یا در اطراف آن تجمع کند.  اصطلاح پزشکی این عارضه افیوژن زانو نام دارد.  آب آوردن زانو ممکن است به علت آسیب دیدگی ، استفاده بیش از حد و یا بیماری باشد.

 

آسیب شناسی

در حالت عادی زانو در حدود 15 تا 25 درجه خم می شود. تورم مفصل زانو عملکرد و حرکات زانو را محدود می کند.  به عنوان مثال خم کردن یا صاف کردن زانو سخت می شود. تورم ممکن است در اثر آسیب دیدگی  یا بیماری زمینه ای باشد. برای تعیین علت تورم ، پزشک ممکن است نیاز به نمونه ای از مایع مفصل زانوی آسیب دیده داشته باشد.

با توجه به علل پنهان ، زانو ممکن است به غیر از تورم نشانه دیگری نداشته باشد.  و یا اینکه نشانه هایی مانند درد ، قرمزی و یا عدم تحمل وزن بدن داشته باشد.

هنگامی که پزشک معالج شما عامل اصلی تورم زانو را تعیین  کند ، درمان مناسب می تواند آغاز شود.

 

12 علت احتمالی تورم زانو

 1. آسیب های زانو

آسیب های زانو

وارد شدن ضربه به استخوان های زانو ، رباط ها ، تاندون ها ، بورس ها ، منیسک یا غضروف مفصلی می تواند در زانو درد و تورم ایجاد کند. آسیب جدی می تواند باعث افزایش جریان خون  به مفصل زانو شده و باعث تورم ، گرمی ، سفتی و کبودی مفصل بشود.

این وضعیت “هم آرتروزیس hemarthrosis ”  نامیده می شود. و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد. اگر درد زانو شدید باشد ، بیمار باید به پزشک مراجعه کند.  اگر زانوی آسیب دیده نمی تواند وزن بدن را تحمل کند  ممکن است استخوان دچار شکستگی شده باشد.

 

 1. استئوآرتریت زانو

از بین رفتن غضروف مفصل زانو می تواند منجر به تولید بیش از حد مایع در مفصل شده و سبب زخم شود. ورم زانو هنگامی که ناشی از استئوآرتریت باشد ، معمولاً با درد همراه است.

 

 1. بورسیت سپتیک و غیر سپتیک

در سرتاسر بدن کیسه های کوچک ، نازک و پر از مایعی به نام بورسا وجود دارد که  از مفاصل محافظت می کنند. بورسای التهابی زانو می تواند با مایع اضافی  پر شود ، و باعث تورم و یا تجمع آب در زانو شود.

تورم زانو ممکن است دردناک باشد. شایع ترین نوع بورسیت زانو ، بورسیت پرپتلار و بورسیت پاسترناک است.

یک بورسا اگر که با یک میکروارگانیسم آلوده شده باشد ، می تواند باعث التهاب و عفونت شود. زانوی  متورم ممکن است قرمز و گرم باشد.  اگر فردی علائم ناشی از بورسیت سپتیک را داشته باشد ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

 

 1. نقرس زانو

نقرس زانو

تجمع دردناک کریستال های اسید اوریک میکروسکوپی در یک مفصل ، یک حمله نقرس را تشکیل می دهد. تورم زانو ممکن است به سرعت رخ دهد و با درد شدید ، قرمزی و گرمی مفصل همراه باشد.

تقریباً در نیمی از موارد نقرس بر انگشت بزرگ پا تأثیر می گذارد. در حالی که موارد دیگر معمولاً بر روی زانو ، مچ دست یا انگشتان تأثیر می گذارد.

 

 1. شبه نقرس

شیوع بیماری شبه نقرس از خود نقرس کمتر است. اما این بیمای هم مانند نقرس ناشی از  تجمع بلورهای کلسیم پری فسفات در یک مفصل است. تجمع کریستال ها به طور معمول باعث درد ناگهانی و  شدید و تورم می شود. این عارضه اغلب در زانو رخ می دهد.

 

 1. آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که بر روی پوشش مفاصل تأثیر می گذارد. آرتریت روماتوئید می تواند باعث تورم زانو ، سفتی ، درد ، حساسیت و قرمزی شود. نشانه های این بیماری  اغلب در هر دو طرف بدن رخ می دهد. بنابراین اگر زانوی راست آسیب دیده باشد ، احتمال دارد زانوی چپ نیز تحت تأثیر بیماری قرار گیرد.

اگر چه زانوها علائم را نشان می دهند ، اما دست ها ، مچ دست ها و پاها نیز اغلب تحت تأثیر آرتریت روماتوئید قرار می گیرند.

 

 1. کیست بیکر

تورم زانو ناشی از کیست بیکر

تورم در پشت زانو می تواند نشانه وجود کیست بیکر باشد. کیست بیکر ممکن است علائم دیگری داشته باشد یا ممکن است با درد و سفتی همراه باشد.

بیماران باید با استفاده از فرمول (استراحت ، یخ ، فشرده سازی و ارتفاع)   R.I.C.E  تورم زانو ناشی از کیست بیکر را در خانه درمان کنند.

 

 1. آرتریت روماتوئید نوجوان

در این بیماری خارش و تورم مفاصل  ممکن است باعث شود که مفاصل بد شکل به نظر برسند.  اینها نشانه هایی از آرتریت روماتوئید نوجوان می باشد.  نوجوانان مبتلا به آرتریت روماتوئید گاهی دچار تب یا بثورات پوستی می شوند. اگر نشانه های کودک یک هفته یا بیشتر ادامه یابد ،  باید با پزشک تماس بگیرند.

 

 1. بیماری اسگود شلاتر Osgood-Schlatter

بیماری اسگود شلاتر شایع ترین بیماری فعال در میان دوقلوها و نوجوانان است. بیماری های اسگود شلاتر التهاب تاندون پاتلا در زانو است. بیماری اسگود شلاتر پس از تشخیص ، معمولاً در خانه درمان می شود و با بزرگ تر شدن کودک از بین خواهد رفت.

 

 1. آرتریت سپتیک

آرتریت سپتیک زانو

باکتری ها و یا سایر میکروارگانیسم ها می توانند  پوشش های ظریفی که مفصل زانو را احاطه کرده اند ، آلوده کرده و به مفصل نفوذ کنند. که به طور بالقوه سبب عفونی شدن مفصل می شود. تورم ناگهانی زانو، درد شدید زانو و تب از علائم شایع آرتریت سپتیک است.

اگر احتمال می دهید که علائم نوجوان شما ناشی از آرتریت سپتیک می باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

 1. آرتریت واکنشی (از جمله سندرم رایدر)

انواع خاصی از عفونت های باکتریایی (به طور مثال کلامیدیا و عفونت های دستگاه گوارش) می توانند پاسخ ایمنی التهابی در بدن ایجاد کنند. که ممکن است موجب درد و تورم در مفاصل شود.

بعضی مواقع علائم آرتریت واکنشی به تنهایی یا با داروهای ضد التهاب بدون نسخه قابل درمان می باشد. با این حال ، موارد جدی یا مزمن به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

 

 1. تومور زانو

در حالی که تومور خوش خیم یا بدخیم در زانو نسبتاَ غیرعادی  است ، اما در صورت بروز ممکن است باعث ایجاد  تورم در مفصل زانو بشود. تومور ممکن است همراه با دردی باشد که بیشتر در شب اتفاق می افتد.  عرق شبانه ، تب و کاهش وزن از علائم قابل مشاهده این عارضه می باشد.

 

هنگام مراجعه به پزشک

در بسیاری موارد ، تورم زانو اگر خفیف تا متوسط باشد می تواند در خانه درمان شود. اما در صورت مشاهده علائم و نشانه های زیر به پزشک مراجعه کنید :

 • زانو به شدت متورم شده و شکل آن تغییر کرده باشد ،
 • زانو نمی تواند به طور کامل خم و راست بشود ،
 • زانو به شدت دردناک است و با داروهای بدون نسخه درمان نمی شود ،
 • فرد مبتلا نمی تواند وزن بدن خود را تحمل کند ،
 • پوست روی زانو گرم یا قرمز می شود ،
 • فرد تب می کند ،
 • تورم برای 3 روز یا بیشتر ادامه داشته است.
 • درمان های خانگی و مصرف قرص های مسکن ( غیر تجویزی) درد و التهاب را کاهش نمی دهد ،
 • فقط یکی از زانو های شما قرمز و گرم شده است. و نسبت به لمس حساس است.

 

درمان تورم زانو

درمان تورم زانو با کمپرس یخ

انتخاب بهترین گزینه درمان زانو با توجه به علت آن تعیین می شود.  اما گزینه های درمان  به احتمال زیاد شامل برخی از موارد زیر خواهد بود :

در مراحل اولیه تورم زانو ، انجام گزینه های درمان از جمله استراحت ، کمپرس یخ ، فشرده سازی و بالا قرار دادن عضو R.I.C.E   می تواند کمک کننده باشد. این گزینه های درمان عبارتند از :

 • محفاظت : محافظت از مفصل در مقابل آسیب های بیشتر با بستن بریس ،
 • استراحت : فعالیت های خود را کم کنید ، اما پا را به آرامی حرکت دهید تا خشک نشود ،
 • کمپرس یخ : قرار دادن منظم کمپرس یخ می تواند به کاهش تورم و سفتی زانو کمک کند.
 • فشرده سازی : استفاده از باند های مخصوص به منظور کمک به حمایت از زانو و کاهش تورم.
 • ارتفاع : بالا نگه داشتن پا به تخیله مایع اضافی جمع شده در مفصل کمک می کند.

 

محقق و مترجم : مینو شفیعی

لینک منبع

لینک منبع

درمان بی خوابی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا