7 درمان خار پاشنه پا همراه با درمان های خانگی

7 درمان خار پاشنه پا همراه با درمان های خانگی

درمان خار پاشنه

خار پاشنه رشد استخوانی در انتهای پاشنه است که به سمت قوس پا تمایل دارد.  خیلی از افراد بدون اینکه خودشان خبر داشته باشند ، خار پاشنه دارند.  برخی دیگر ممکن است درد قابل توجهی را در پاشنه پی خود تجربه کنند و برداشتن هر قدم برای شان دردناک تر از قدم قبلی است.

خارپاشنه به طور معمول با پلانتار فاسیا اتفاق می افتد. پلانتار فاسیا وضعیتی است که سبب التهاب در قسمت پایین پا ، به ویژه در پاشنه می شود. در اینجا 7 روش درمان و درمان های خانگی برای کمک به رفع این مشکل به شما ارائه می شود.

 

 1. کمپرس سرد

درمان خار پاشنه با کمپرس سرد

درمان با کمپرس سرد می تواند به کاهش التهاب بافت پاشنه پا کمک کند. یکی از گزینه ها این است که بسته یخ را با یک پارچه پوشانده و روی پاشنه پای خود قرار دهید.  بسته های کمپرس سرد در بسیاری از داروخانه ها فروخته می شود. آنها در فریزر نگهداری کنید و سپس در اطراف پا و مچ پا پیچیده می شوند. یک بسته کمپرس سرد را برای 10 دقیقه دور موضع قرار دهید و سپس آن را باز کنید. گزینه دیگر این است که یک بطری آب سرد یا یخ زده را روی پای خود قرار دهید.

 

 1. کفش راحت و مناسب

کفش راحت و مناسب میزان فشار بر روی پاشنه را کاهش می دهد

پوشیدن کفش راحت و مناسب می تواند میزان فشار بر روی پاشنه را کاهش دهد. این فشار می تواند درد و ناراحتی ایجاد کند. در هنگام ارزیابی یک کفش برای خرید ، نکات زیر را در نظر بگیرید :

پشتیبانی از پاشنه پا : پشت  کفش باید به منظور حمایت از پاشنه پا و جلوگیری از پیچ خوردن و چرخش پا به داخل یا خارج طراحی شده باشد.

انعطاف پذیری متوسط : کفش نباید بسیار نرم و انعطاف پذیر باشد. اما باید تا حد کمی خم شود.  تا هنگامی که پا کمی خم می شود بتواند در مقابل آن مقاومت کند.

پاشنه کفش : یک کفش پاشنه کوتاه حدود 2 سانتیمتر کمک می کند تا درد خار پاشنه کاهش یابد.

شما همچنین می توانید از کفی هایی که مخصوص شما ساخته شده است در کفش خود استفاده کنید.  این کفی ها به صورت سفارشی طراحی می شوند تا مانع از بروز خار پاشنه بشوند.

 

 1. داروهای بدون نسخه

داروهای ضد التهاب

داروهای ضد التهاب بدون نسخه می تواند به کاهش درد و ناراحتی پاشنه پا کمک کند. نمونه هایی از داروهای ضد التهابی عبارتند از:

 • آسپرین ،
 • ایبوپروفن (Advil، Motrin ) ،
 • ناپروکسن سدیم / ناپروکسن.

این داروها با کاهش التهاب بافت ، می توانند به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کنند. با این حال  ، اگر شما مشکلات کلیوی یا سابقه خونریزی و زخم معده دارید ، نباید از داروهای ضد التهابی استفاده کنید.

داروی استامینوفن ممکن است به بین بردن درد کمک کند، اما خاصیت ضد التهابی ندارد.

 

 1. تمرینات کششی

تمرینات کششی ساق پا

تمرینات کششی ساق پا و عضلات اطراف آن و نیز پلانتار فاسیا می تواند به کاهش فشار وارده بر روی پاشنه کمک کند. این تمرین کششی را انجام دهید :

کشش انگشت شست

 • روی یک صندلی بنشینید و یک پا را بر روی پای دیگر بگذارید ،
 • انگشت شست پای رویی را گرفته و به سمت قفسه سینه بکشید ،
 • به مدت 30 ثانیه در این وضعیت بمانید ،
 • این کشش را 5 بار برای هر پا انجام دهید.

کشش ساق پا  

 • در مقابل یک دیوار بایستید. یک پا را کمی جلوتر از پای دیگر قرار دهید. دستان خود را در امتداد شانه روی دیوار قرار دهید.
 • زانوهای خود را خم کنید و لگن خود را آنقدر به سمت جلو بکشید تا کشش را در ساق پاهای خود احساس کنید.
 • این موقعیت را برای مدت 10 ثانیه نگه دارید. سپس پاها را صاف کنید. این کشش را 10 بار تکرارکنید. سپس جای پاهای خود را عوض کنید و حرکت را انجام دهید.

انجام تمرینات کششی در صبح ، بعد از ظهر و شب می تواند کمک زیادی به کاهش درد پاشنه داشته باشد. شما همچنین می توانید شب ها از اسپلینت های ویژه ای استفاده کنید که پای شما را نگه دارد. استفاده از این اسپلینت ها به ویژه در کاهش درد پاشنه که در اول صبح رخ می دهد مفید است.

 

 1. اولتراسوند کرایو درمانی

اولتراسوند کرایو درمانی برای خار پاشنه

اولتراسوند کرایو درمانی شامل استفاده از انرژی الکترومغناطیسی و درمان سرد برای از بین بردن درد است.   تحقیقات نشان داده است که اولتراسوند کرایو درمانی یک گزینه درمانی کارآمد برای افراد مبتلا به پلانتر فاسیا است که همچنین دارای خار پاشنه هستند. متخصصین پزشكی و فیزیوتراپیست ها اغلب این درمان را ارائه می دهند.

 

 1. تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروییدها خارپاشنه پا را درمان نمی کند ، اما باعث کاهش درد ناشی از این وضعیت می شود. برای انجام تزریق ، پزشکان معمولاً برای کاهش ناراحتی در محل تزریق از داروهای بی حسی استفاده می کند. در حالی که محل تزریق می تواند متفاوت باشد ، اکثر پزشکان دارو را در قسمت داخلی یا قسمت بالای پاشنه به جای پایین آن تزریق می کنند.

اگر چه تزریق کورتیکواستروئید می تواند به بسیاری از افراد مبتلا به اسپورهای استخوان کمک کند ، اما تزریق دارو دارای محدودیت می باشد.  زیرا تزریق بیش از حد استروئید می تواند احتمال پارگی تاندون را افزایش دهد.

 

 1. جراحی

جراحی اسپورهای استخوانی

بنا به اظهار آکادمی پزشکان جراحان ارتوپدی آمریكا ، اگر معمولاً روش های محافظه كارانه مانند موارد فوق موفق به درمان پاشنه نباشد ، معمولاً  پزشك عمل جراحی را توصیه می كند. انواع روش ها ی جراحی برای اسپورهای استخوانی وجود دارد.

متداول ترین روش این است که جراح رباط پلانتر فاشیا را از استخوان پاشنه جدا می کند و خار پاشنه را با ابزارهای ویژه برمی دارد. این عمل باعث کاهش فشار فاشیای پلانتر می شود و خار پاشنه پا را از بین می برد.

عوارض جانبی جراحی

 • یکی از عوارض مهم عمل جراحی آسیب عصبی است.
 • پس از جراحی این امکان وجود دارد که خار پاشنه مجدداً ظاهر شود.
 • پس از انجام این روش چندین هفته طول می کشد تا شما بتوانید به طور عادی و با درد کمتر پاشنه پا راه بروید.

محقق و مترجم : مینو شفیعی

لینک منبع

درمان بی خوابی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا