گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / ارتوپدی / آیا مفصل ساکروایلیاک باعث کمردرد می شود؟

آیا مفصل ساکروایلیاک باعث کمردرد می شود؟

آیا مفصل ساکروایلیاک باعث کمردرد می شود؟Reviewed by وحیده امیری on Sep 13Rating:

اگر از صندلی بلند می شوید و در پائین پشت، کمر، احساس درد می کنید؛ ممکن است این درد ناشی از مفصل ساکروایلیاک (sacroiliac) باشد. اجازه ندهید که این درد مانع از انجام کارهای روزانه شما شود. حتماً برای رهایی از این درد به دنبال برنامه مناسب درمانی باشید.

مفصل ساکروایلیاک چیست؟

دو مفصل ساکروایلیاک در ناحیه پائین پشت وجود دارند که هر کدام در یک طرف ستون فقرات واقع است. کار اصلی این مفاصل تحمل وزن بالا تنه در حین ایستادن، راه رفتن و انتقال این وزن به پاها است.

درد مفصل ساکروایلیاک چگونه است؟

درد مفصل ساکروایلیاک یک درد مبهم و شدید است. این درد در مفصل ساکرولیاک شروع می شود و به باسن، رانها، کشاله ران یا بالای پشت منتقل می شود.

شروع درد ساکروایلیاک

گاهی اوقات ایستادن ممتد باعث شروع این درد می شود و در بسیاری از مواقع شما این درد را تنها در یک طرف احساس می کنید. ممکن است این درد در صبح شدیدتر و در طی روز بهتر شود.

این درد بیشتر از آنچه که شما تصور کنید شایع است. در حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد از افرادی که چنین دردهایی تجربه می کنند در مفصل ساکروایلیاک دچار مشکل هستند.

چرا این درد بوجود می آید؟

این درد زمانی شروع می شود که مفصل ساکروایلیاک ملتهب شده باشد. دلایل متعددی برای التهاب این مفصل وجود دارد. ممکن است این مفصل در طی ورزش یا زمین خوردن دچار آسیب شود. همچنین ممکن است انجام فعالیتهایی نظیر آهسته دویدن، باعث ایجاد  ضربات مرتب به این مفصل شود. اگر راه رفتن شما توام با قدمهای ناهماهنگ است به دلیل اینکه یکی از پاها بلندتر از دیگری است، ممکن است مسبب آن درد مفصل ساکروایلیاک باشد.

گاهی اوقات صدمه به مفصل ساکروایلیاک زمانی شروع می شود که رباطهای ارتباط دهنده دو مفصل ساکروایلیاک آسیب می بینند. این امر سبب حرکت مفصل به صورت غیرعادی می شود.

آرتریت نیز ممکن است سبب این مشکل گردد. نوعی از آرتریت که ستون فقرات را درگیر می کند، اسپاندیلیت آنکیلوزان (ankyolosing spondylitis)، می تواند سبب آسیب مفصل ساکروایلیاک شود. همچنین با بالا رفتن سن و در اثر تخریب تدریجی غضروف روی مفصل ساکروایلیاک نیز منجر به درد این مفصل می شود.

همچنین ممکن است در صورت باردار بودن نیز درد این مفصل شروع شود. در دوران بارداری بدن هورمونهایی تولید می کند که سبب شل شدن مفاصل می شود و در نتیجه مفاصل بیشتر حرکت می کنند که باعث تغییراتی در نحوه حرکت مفاصل می شوند.

مفصل ساکروایلیاک

چگونه می توان از درد مفصل ساکروایلیاک رهایی یافت؟

در درمان این مفصل روشهای مختلفی وجود دارد. ممکن است پزشک بسیاری از ورزشهایی که باعث التهاب مفصلتان شود را منع کند. همچنین ممکن است برخی مسکنها را تجویز کند.

همچنین می توان از روشهای زیر در بهبود درد بهره جست:

فیزیوتراپی

تمرینات فیزیوتراپی برای مفصل ساکروایلیاک، قدرت عضلات این ناحیه را افزایش داده و میزان انعطاف پذیری را بهبود می دهند. همچنین با استفاده از فیزیوتراپی، عاداتی که در هنگام احساس درد دارید همانند لنگیدن یا متمایل شدن به یک طرف، تصحیح می شود. درمانگر شما ممکن است از اولتراسوند، گرما درمانی و سرما درمانی، ماساژ و کشش در فیزیوتراپی مفصل ساکروایلیاک استفاده کند.

تزریقات

ممکن است به منظور کاهش التهاب در مفصل از تزریق کورتیزون استفاده شود. اگر تزریق کورتیزون کمک کننده نباشد، ممکن است پزشک اعصاب اطراف ناحیه مفصل ساکروایلیاک را بی حس نماید.

همچنین پزشکتان ممکن است محلولی از ترکیبات خنثی، نظیر محلول نمکی و همچنین داروهای بی حسی به داخل مفصل تزریق کند. این روش درمانی، پرولوتراپی (prolotherapy) نامیده می شود. در صورتیکه دلیل درد مفصل ساکروایلیاک بواسطه شل شدن رباطها باشد، این روش به سفت کردن این رباطها کمک می کند.

درمان چیروپرکتیک (chiropractic)

در چیروپرکتیک، درمانگر از روشهایی برای حرکت دادن عضلات و مفاصل به منظور کاهش درد، استفاده می کند.

درمان عصب

ممکن است پزشک با استفاده از آسیب به عصبی که سیگنالهای درد را از مفصل ساکرولیاک به مغز می فرستد باعث از بین رفتن این درد شود. همچنین ممکن است با استفاده از تزریق، این عصب را منجمد کند البته این روش چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

اگر درد مفصل ساکروایلیاک کاهش نیافت؟

با استفاده از این درمانها معمولاً التهابات و درد در مفصل ساکروایلیاک کاهش می یابد. اما در موارد نادر، در صورتیکه هیچ کدام از این درمانها موثر نبود؛ پزشک ممکن است عمل جراحی را پیشنهاد دهد. در عمل جراحی فیوژن مفصل ساکرولیک، جراح با استفاده از پینها و ایمپلنت هایی استخوانهای نزدیک مفصل را به هم متصل می کند.

 

نگارنده: زری هاشمی

منبع: WebMD

لینک منبع:   http://www.webmd.com/back-pain/si-joint-back-pain

 

 

در رابطه با مشکلات زیر میتوانید به کلینیک فوق تخصصی درد و درمان های غیرجراحی مراجعه کنید

 

دردهای مفاصل و ستون فقرات مانند آرتروز،فتق دیسک بین مهره ای و غیره
آسیب های ورزشی (پارگی رباط صلیبی زانو قبل و بعد از جراحی، پیچ خوردگی و در رفتگی مفاصل ) و و ضربه های ناشی از هرگونه تصادم (پارگی منیسک زانو و

شکستگی و کشیدگی بافت های نرم …)
بیماری های روماتیسمی ( لوپوس )
انحراف های ستون مهره و مفاصل
آسیب های رشته های عصبی:کشیدگی،گیر افتادگی (سندروم کانال کارپ، فلج بلز)
توانبخشی بیماران سکته مغزی، ام اس، فلج مغزی
توانبخشی بعد از کلیه جراحی های ارتوپدی( تعویض مفصل، جراحی ستون مهره و…)

 

خیابان شریعتی ، تقاطع دولت ، کوچه امامزاده ، پلاک 14 ، واحد 7 ، طبقه دوم

تماس با ما :

02122614237

09338178807


لیزر موهای زائد

عوارض لیزر مو

درباره وحیده امیری

وحیده امیری دانش آموخته فیزیوتراپی از دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران کارشناس ارشد فیزیوتراپی ورزشی در دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

مشاهده بیشتر

پیوند استخوان برای ترمیم شکستگی استخوان لگن

پیوند استخوان برای ترمیم شکستگی استخوان

پیوند استخوان برای ترمیم شکستگی استخوانReviewed by مینو شفیعی - کلینیک ارتوپدی on Aug 25Rating: …

یک نظر

  1. بسیار مقید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: